Wycieczka z VIII LO w Białymstoku

07-12-2022

2 grudnia br. gościliśmy uczniów klasy 1 i 3 wraz z opiekunami z VIII LO w Białymstoku. Z wielką przyjemnością pokazaliśmy im nasz Wydział.

Wizytujących przywitał Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr inż. Adam Bajkowski.

Uczniowie na początku swojej wycieczki uczestniczyli w wykładzie na temat matematyki na studiach. Prowadząca mgr Małgorzata Zdrodowska przedstawiła czym studenci zajmują się na wykładach oraz ćwiczeniach. Uczniowie mieli okazję rozwiązać proste zadania, nad którymi pracują studenci I semestru.

Goście obejrzeli również konstrukcje samochodów specjalnych (monster truck, buggy, dragster) oraz dzięki studentowi z koła naukowego Auto-Moto-Club z sekcji CerberMotorsport dowiedzieli się więcej o tworzeniu bolidów klasy Formula Student. Bartłomiej Siłkowski opowiedział szczegółowo o międzynarodowych zawodach, w których zespół z Wydziału Mechanicznego brał udział w tym roku. Uczniowie poznali również dokonania oraz prace koła naukowego Bioinvention.

Dr inż. Piotr Tarasiuk przedstawił szczegółowe informacje dotyczących rekrutacji oraz całego procesu studiowania na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Otrzymali informacje o nowym kierunki energetyka cieplna, gdzie podczas wycieczki mieli okazje zobaczyć kilka pracowni dotyczących tego kierunku.

Część uczniów odwiedziło także Pracownię Systemów Inteligentnych, by poznać m.in. funkcjonowanie inteligentnego domu. O możliwościach nowoczesnych systemów w tym zakresie opowiedział mgr inż. Błażej Bartoszewicz.

Pozostali goście pod opieką dr inż. Ewy Mrozek poznali na zajęciach wszystkie siły działające na ciało zsuwające się z równi, rozkład siły grawitacji na składowe oraz siłę tarcia. Uczniowie podzieleni na mniejsze grupy, mogli doświadczalnie sprawdzić, co wpływa na omawiane wielkości, samodzielnie dokonując pomiarów. Dodatkowo uczniowie przeprowadzili doświadczenia z rzutu ukośnego (badali co wpływa na zasięg rzutu) i sprawdzali, kiedy ciało poruszające się po pętli jest w stanie ją pokonać (z jakiej najmniejszej wysokości ciało musi wystartować, żeby pokonać pętlę).

Na zakończenie wycieczki uczniowie poznali Centrum Historii mieszczące się na Wydziale Mechanicznym, gdzie można było obejrzeć projekty, makiety i zdjęcia obrazujące rozwój kampusu Politechniki Białostockiej.

Dziękujemy za wizytę, mamy nadzieję, że do zobaczenia w przyszłości, zapraszamy na Wydział Mechaniczny!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki.