Sukces Studentów SumoMasters! 1. i 2. miejsce na zawodach Robotex International 2023 w Estonii

01-12-2023

W dniach 17-18 listopada 2023 roku drużyna Koła Naukowego Robotyków uczestniczyła w prestiżowych zawodach Robotex International 2023, które odbyły się w stolicy Estonii, Tallinie.

Reprezentacja sekcji SumoMasters: Michał Falkowski, Przemysław Pysiński, Norbert Waśkiewicz oraz Marcin Aleksiejuk, którzy pod opieką dr. inż. Rafała Grądzkiego stanęła do rywalizacji w dwóch kategoriach MegaSumo (z robotami: Masakrator, Javelin, Kumo) oraz MiniSumo (z robotami: Mini Shiny, LittleTiger).

Wszystkie roboty z powodzeniem przeszły przez etapy grupowe, co pozwoliło na osiągnięcie podwójnego sukcesu w kategorii MegaSumo – Masakrator zdobył pierwsze miejsce, a drugie miejsce przypadło robotowi Javelin.

W kategorii MiniSumo studenci pierwszy raz wystartowali we wspólnym zespole z uczniami z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. ALOPB reprezentowali Michał Łukaszuk i Ewa Karp, wystawiając robota LittleTiger, który zajął 6. miejsce spośród 60 startujących robotów.

Pierwsze doświadczenia na międzynarodowych zawodach zebrał młody zespół z sekcji LEGO oraz z sekcji łazików marsjańskich z konstrukcjami LEGOSumo oraz Line Followerem. Pomimo, że nie udało im się zakwalifikować do finałów, to zdobyte doświadczenie będzie można przekuć na ulepszanie przyszłych konstrukcji.

Zawody Robotex International to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie robotyki na terenie Europy Wschodniej. Wzięło w nich udział wiele drużyn z różnych zakątków świata, w tym z Korei Południowej, Rumunii, Łotwy, Litwy i Turcji. Każdego roku poziom rywalizacji podczas tych zawodów jest niezwykle wysoki, co sprawia, że udział w nich to znakomita okazja do testowania i doskonalenia nowych rozwiązań w dziedzinie robotyki.

Drużyna Koła Naukowego Robotyków otrzymała wsparcie finansowe na budowę i rozwijanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Wydziału Mechanicznego PB oraz firm Wenglor i Faulhaber.

Logotyp Minister Edukacji i Naukilogo wydziału mechanicznego politechniki białostockiej

logo firmy Wenglor

logo firmy FAULHABER