Wizyta uczniów z ZST w Czartajewie

05-12-2023

29 listopada 2023 roku uczniowie klas czwartych Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie wzięli udział w pokazach, które odbyły się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Podczas spotkania dr inż. Piotr Tarasiuk zaprezentował dostępne na Wydziale Mechanicznym pojazdy, w tym konstrukcje bolidów wyścigowych uczestniczących w zawodach Formula Student. Opowiedział także o działalności zespołu Cerber Motorsport i rozwijanych przez studentów projektach.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z mikrotomografii komputerowej czyli techniki, która z powodzeniem wykorzystywana jest w medycynie, naukach przyrodniczych, geologicznych czy przetwórstwie tworzyw sztucznych. Mgr inż. Paweł Lipowicz opowiedział jak powstają tomogramy czyli wirtualne przekroje skanowanego obiektu.

Prowadzący warsztaty mgr inż. Błażej Bartoszewicz przybliżył uczniom kwestie związane z działaniem systemów inteligentnych w budynkach oraz sposobami ich programowania.

Goście poznali praktyczne metody zastosowania właściwości falowych światła. Dzięki specjalnym technikom obrazowania optycznego uczniowie mogli zaobserwować niedostępne gołym okiem zjawiska. Ponadto mogli poznać fizyczne podstawy działania soczewek i zwierciadeł oraz sposoby ich wykorzystywania w budowie bardziej złożonych instrumentów optycznych.

Uczniowie na koniec odwiedzili pracownię badań zmęczeniowych, gdzie wraz z mgr inż. Wojciechem Grodzkim sprawdzali wytrzymałość materiałów.

Dziękujemy uczniom i ich opiekunom za zainteresowanie, a pracownikom za interesujące prezentacje i warsztaty!