Pracownicy WM z grantem NCBR

21-02-2024
Zespół uzyskujący grant

Pracownicy naukowo-dydaktyczni z Wydziału Mechanicznego uzyskali grant w programie europejskim M-ERA.NET 3Call2022 (M-ERA.NET3/2022/73/PolyBioMat/2023).

Projekt pod tytułem „Wielofunkcyjne materiały na osnowie polilaktydu” dotyczy pracy nad kompatybilizatorami do polilaktydu (PLA) pozwalającymi wytwarzać stabilne i funkcjonalne materiały kompozytowe na bazie tego termoplastu, z przeznaczeniem do zastosowań głównie w AGD.

Projekt realizowany jest w konsorcjum, w którego w skład wchodzą: Chemnitz University of Technology (DE, Lider konsorcjum), Politechnika Białostocka (Lider polskiej strony konsorcjum), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Pimar-Plastics Czarna Białostocka, Polymer Institute Slovak Academy of Sciences (SK). Ze strony Politechniki Białostockiej projektem kieruje dr hab. inż. Marek Jałbrzykowski prof. PB (kierownik projektu), a w skład zespołu realizującego projekt wchodzą: dr hab. inż. Zbigniew Oksiuta prof. PB, mgr inż. Wojciech Grodzki oraz mgr inż. Grzegorz Markiewicz (doktorant Szkoły Doktorskiej PB).

Realizacja projektu zaczęła się dnia 1 lipca 2023 r.

badanie wytrzymałościowe

Polilaktyd, jako biodegradowalny polimer, posiada liczne zalety i możliwości jego wykorzystania, nie tylko w obszarze AGD, ale posiada również wady. Cechuje się stosunkowo wysoką kruchością oraz małym wydłużeniem przy zerwaniu, co skutecznie ogranicza jego możliwości aplikacyjne na szeroką skalę, a w niektórych sytuacjach w ogóle wyklucza jego przydatność technologiczną. Jednocześnie z uwagi na swoją polarność, PLA niechętnie łączy się z wypełniaczami, które wprowadza się do polimerowej bazy z nadzieją na poprawę jego ogólnych właściwości użytkowych. Takie działanie okazuje się nieskuteczne. Z tego powodu wykonawcy projektu planują zaprojektować nową strukturę kompozytu na bazie PLA, z zastosowaniem odpowiednich kompatybilizatorów i dodatków polepszających jego właściwości.

Ze względu na dotychczas uzyskiwane niezadawalające cechy użytkowe materiałów kompozytowych na bazie PLA, obecnie na rynku nie ma racjonalnych propozycji pozyskania takich kompozytów. Zapotrzebowanie na takie rozwiązanie dodatkowo potęguje potrzeba zaproponowania nowego, bardziej skutecznego sposobu zagospodarowania odpadów pochodzących z produkcji rolnej. Wyprodukowanie kompozytu spełniającego powyższe oczekiwania byłoby odpowiedzią na zapotrzebowanie europejskiego i krajowego przemysłu. Wszystkie opisane elementy doskonale wpisują się w aktualne trendy w ochronie środowiska i zasobów naturalnych.

Wartość projektu: 2 462 459,99  PLN

Dofinansowanie: 2 235 127,70 PLN

Okres trwania: 01.07.2023 – 30.06.2026

Projekt współfinansowany/finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu M-ERA.NET 3 Call 2022.