Wydział Mechaniczny z rewelacyjnymi wynikami w rankingu Research.com

26-04-2024

W opublikowanym właśnie rankingu Research.com „Best University 2023” dwa obszary nauki z naszego Wydziału zostały wyróżnione i wysoko sklasyfikowane.

Ranking tworzony jest w oparciu o analizę profili wybranych naukowców z danych dyscyplin nauki. Aby zostać uczelnią rankingowaną trzeba spełnić określone warunki, oparte wyłącznie na niezależnych bazach bibliometrycznych. Klasyfikacja w rankingu jest niezależna od uczelni.

W dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej zostaliśmy sklasyfikowani na 4. miejscu w Polsce, a w dziedzinie inżynierii materiałowej – na 9. miejscu w Polsce.

Warto podkreślić, że w obszarach inżynierii mechanicznej i lotniczej oraz inżynierii materiałowej sklasyfikowano odpowiednio 6 i 13 polskich uczelni. Politechnika Białostocka znalazła się zatem w niewielkim gronie wyróżnionych uczelni.

Nasza Uczelnia została sklasyfikowana na 20. miejscu spośród wszystkich uczelni w Polsce (awans o 5 miejsc w stosunku do roku ubiegłego), i na 1528. miejscu na świecie.

Pozycja uczelni w ramach danej dyscypliny opiera się na danych połączonych z szerokiej gamy źródeł danych, w tym OpenAlex i CrossRef. Dane bibliometryczne do oszacowania wskaźników opartych na cytowaniach zostały pozyskane w dniu 21.11.2023 r. Pozycja w rankingu opiera się na sumie D-indeksów (Discipline H-index) wszystkich naukowców powiązanych z daną instytucją. D-index obejmuje tylko prace i dane dotyczące cytowań dla badanej dyscypliny.

Więcej informacji na temat rankingu można znaleźć pod adresem: https://research.com/