Absolwent kierunku mechanika i budowa maszyn ma wiedzę i umiejętności konieczne do zrozumienia (oraz do praktycznego wykorzystania) zagadnień z zakresu budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn. Zna zasady mechaniki oraz projektowania z wykorzystaniem współczesnych systemów komputerowych (CAD).
Ma opanowaną umiejętność wykorzystania oprogramowania CAE w zagadnieniach obliczeń konstrukcji inżynierskich. Jest przygotowany do realizacji procesów wytwarzania z użyciem systemów CAM i obrabiarek sterowanych numerycznie.
Może podjąć pracę w przedsiębiorstwach przemysłowych zajmujących się szeroko rozumianym projektowaniem, wytwarzaniem i eksploatacją maszyn.
Absolwent ma wiedzę z zakresu różnych rodzajów technologii wytwarzania, w tym obróbki skrawaniem, obróbki plastycznej, odlewnictwa, metalurgii proszków, spajania i druku 3D. Posiada umiejętności z zakresu posługiwania się komputerowym oprogramowaniem wspomagającym wytwarzanie. Absolwent jest przygotowany do sporządzania dokumentacji projektowej i technologicznej oraz programowania obrabiarek sterowanych numerycznie.
Absolwent specjalności ma szerokie możliwości zatrudnienia, między innymi w:
Absolwent specjalności przygotowany jest do wykorzystania współczesnych systemów i metod informatycznych CAx w praktyce inżynierskiej, w szeroko rozumianej branży mechanicznej.
Posiada umiejętności w zakresie wykonywania dokumentacji technicznej, przygotowania technologicznego produktu oraz jego wytwarzania na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Dysponuje odpowiednią wiedzą z zakresu projektowania oraz podstawowych obliczeń inżynierskich, w tym wspomaganych komputerowo.
Absolwent specjalności może podjąć pracę zawodową w:
Absolwent specjalności ma gruntowną wiedzę z zakresu konstrukcji oraz eksploatacji maszyn i pojazdów.
Posiada umiejętności opracowywania dokumentacji technicznej i użytkowania systemów i programów komputerowych, jak również specjalistycznych pakietów wykorzystywanych w procesach modelowania, projektowania i wytwarzania elementów maszyn. Ma wiedzę z zakresu budowy, obsługi, naprawy i eksploatacji maszyn i pojazdów oraz specjalistycznego oprzyrządowania technologicznego.
Zobacz: Plany studiów
Posłuchaj rozmowy z dr. inż. Adamem Bajkowskim, Prodziekanem ds. Studenckich i Kształcenia na Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej i dowiedz się:
Studenci z kierunku realizują swoje pasje, zawierają nowe znajomości i co najważniejsze wykorzystują teorię w praktyce przy tworzeniu różnych projektów.
Zapraszamy do filmu dotyczącego działań jednego z kół naukowych