Obsługa i programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie

Osoba odpowiedzialna

dr inż. Andrzej Werner
a.werner [at] pb.edu.pl

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej,
15-351 Białystok ul. Wiejska 45C, pok. 125
poniedziałek – piątek, godz. 7:30 – 15:30

Dorota Kunicka
d.kunicka [at] pb.edu.pl

Koszt szkolenia – 2200 zł brutto

Liczba godzin szkolenia – 72

Program ramowy

Moduł pierwszy dotyczy obsługi obrabiarek sterownych numerycznie. Obejmuje on takie zagadnienia jak: budowa i zasada działania obrabiarki CNC, codzienna obsługa obrabiarki CNC, uruchomienie zadania obróbczego na obrabiarce CNC (instalacja oprzyrządowania do mocowania i ustalenia przedmiotu obrabianego, pomiar narzędzi, ustawienie punktu zerowego przedmiotu obrabianego, wprowadzenie programu sterującego do pamięci sterownika, testowanie działania programu przed uruchomieniem obróbki, wytworzenie i pomiar pierwszej sztuki).

Moduł drugi związany jest z nauką programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Obejmuje on zagadnienia związane z opracowaniem procesu technologicznego części i tworzeniem programu obróbkowego w formacie rozpoznawanym przez sterownik obrabiarki (programowanie przemieszczeń, funkcje korekcji wymiarów narzędzia, programowanie z wykorzystaniem cykli roboczych).

Grupa docelowa

1. Osoby zawodowo zaangażowane i zainteresowane technologią maszyn, nauczyciele przedmiotów zawodowych na poziomie szkolnictwa średniego i zawodowego przedmiotów pokrewnych, absolwenci technicznych kierunków szkół zawodowych i średnich oraz wyższych kierunków mechanicznych rozszerzający swoje kwalifikacje zawodowe.
  2. Wszystkie osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy w zakresie obsługi i programowania obrabiarek CNC.
  3. Od uczestników wymagana jest elementarna wiedza z zakresu obróbki skrawaniem i narzędzi.

Po zakończeniu szkolenia uczestnik zdobędzie:

• wiedzę z zakresu budowy i zasady działania obrabiarek sterowanych numerycznie,
  • umiejętności w zakresie obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie,
  • kompetencje społeczne polegające na rozumieniu roli nowoczesnych technik wytwarzania w rozwoju przemysłu.