Sieci przemysłowe Profibus DP i Profinet IO

Koszt szkolenia – 2200 zł brutto

Liczba godzin szkolenia – 30

Program ramowy

Kurs obejmuje podstawy projektowania oraz programowania transmisji danych procesowych w sieciach przemysłowych Profibus DP i Profinet IO w laboratorium wyposażonym w sterowniki: Simatic S7-300, S7-200, urządzenia peryferyjne: ET200S, ET200M, moduły komunikacyjne CP343-1 Advanced, switche przemysłowe Scalance 4-IRT oraz oprogramowanie: SIMATIC Manager, Step 7, TIA portal, Micro-Win, Wireshark.

Kurs zawiera podstawy teoretyczne oraz praktyczne dotyczące warstwy fizycznej, jak i protokołu. Uczestnicy kursu zapoznają się z środowiskiem Simatic Step7 Professional w zakresie konfiguracji urządzeń sterujących i peryferyjnych oraz konfiguracji parametrów sieci przemysłowej. Kurs obejmuje także programowanie funkcji do wymiany danych procesowych, obsługę systemu do pracy w czasie rzeczywistym oraz diagnostykę sieci.

Grupa docelowa

1. Projektanci i serwisanci systemów sieci przemysłowych, kadra techniczna oraz inżynierska zajmująca się zagadnieniami sieci przemysłowych w zakładach produkcyjnych, pracownicy komórek diagnostycznych i utrzymania ruchu, pracownicy działów automatyki i pomiarów, nauczyciele przedmiotów zawodowych na poziomie szkolnictwa średniego i zawodowego przedmiotów pokrewnych, absolwenci technicznych kierunków szkół zawodowych i średnich oraz wyższych kierunków: automatyka, informatyka, mechanika, elektronika i elektrotechnika.
  2. Wszystkie osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy w zakresie projekotwania oraz programowania wymiany danych procesowych w sieciach przemysłowych DP i PN/IO.
  3. Od uczestników wymagana jest elementarna wiedza z zakresu programowania sterowników PLC na poziomie podstawowym oraz ogólna znajomość sieci internetowych.

Po zakończeniu szkolenia uczestnik zdobędzie:

• wiedzę z zakresu działania protokołów DP i PN/IO, znajomości działania urządzeń infrastruktury sieci przemysłowej Profibus DP i Profinet IO oraz wiedzy dotyczącej diagnostyki sieci na podstawie warstwy fizyczne lub protokołu,
  • umiejętności z zakresu konfiguracji urządzeń sterujących i peryferyjnych, programowania sterowników Simatic PLC pracujących w sieci przemysłowej (w tym programowania funkcji do wymiany danych procesowych w trybie RT),
  • kompetencje społeczne w zakresie współpracy w grupie i świadomości podnoszenia kwalifikacji zawodowych.