Sterowanie procesami produkcyjnymi na stanowisku elastycznej linii produkcyjnej Festo MPS 500

Osoba odpowiedzialna

dr inż. Andrzej Koszewnik
a.koszewnik [at] pb.edu.pl

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej,
15-351 Białystok ul. Wiejska 45C, pok. 125
poniedziałek – piątek, godz. 7:30 – 15:30

Dorota Kunicka
d.kunicka [at] pb.edu.pl

Koszt szkolenia – 2200 zł brutto

Liczba godzin szkolenia – 30

Program ramowy

Celem kursu jest dostarczenie uczestnikom informacji na temat konfiguracji sterownika PLC i jego programowania z wykorzystaniem środowiska TIA PORTAL, również w odniesieniu do współpracujących z nim systemów wizyjnych lub robotycznych.

Proponujemy naszym uczestnikom kurs programowania sterowników PLC Siemens S7-300 pracujących w systemie modułowym na elastycznej linii produkcyjnej Festo MPS-500.

Dodatkowym atutem kursu jest praca na rzeczywistych modułach, które po uruchomieniu dają podgląd pełnego procesu związanego z produkcją i dystrybucją napojów lub materiałów sypkich typu kawa, umieszczonych w butelkach lub słoikach.

W trakcie trwania kursu uczestnicy z wykorzystaniem oprogramowania TIA PORTAL skonfigurują sprzętowo sterownik a następnie napiszą program sterujący realizujący dany proces na wybranym module linii produkcyjnej.

Dodatkowo na wybranych modułach zostanie dokonana implementacja systemu wizyjnego lub systemu robotycznego do środowiska programistycznego.

Grupa docelowa

1. Osoby zawodowo zaangażowane i zainteresowane projektowaniem maszyn, nauczyciele przedmiotów zawodowych na poziomie szkolnictwa średniego i zawodowego przedmiotów pokrewnych, absolwenci technicznych kierunków szkół zawodowych i średnich oraz wyższych kierunków technicznych rozszerzający swoje kwalifikacje zawodowe.
  2. Wszystkie osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy w zakresie nauki programowania sterowników PLC S7 i panelu HMI poprzez środowisko TIA PORTAL.
  3. Od uczestników wymagana jest elementarna wiedza z zakresu automatyki.

Po zakończeniu szkolenia uczestnik zdobędzie:

• wiedzę z zakresu programowania sterowników PLC z wykorzystaniem inerfejsu TIA PORTAL,
  • umiejętności z zakresu sterowania procesami przemysłowymi poprzez sterownik PLC oraz konfigurowania i testowania panelu HMI,
  • kompetencje społeczne w zakresie wzajemniej komunikacji pomiędzy uczestnikami podczas rozwiązywania problemów technicznych.