O szkole

Letnia Szkoła Robotyki i Neurorobotyki planowana jest w dniach 18-29 września 2023 roku na Politechnice Białostockiej. Oferta skierowana jest do studentów studiów magisterskich i inżynierskich, przy czym priorytet mają studenci robotyki, neurorobotyki. Należy jednak podkreślić, że Szkoła Letnia Robotyki i Neurorobotyki przeznaczona jest dla wszystkich studentów zainteresowanych nowymi badaniami z pogranicza sztucznej inteligencji, robotyki, systemów robotycznych i neurorobotyki.

Wykłady i zajęcia praktyczne będą koncentrowały się na robotyce, sztucznej inteligencji, neurorobotyce, robotycznych systemach rojowych. Podczas sesji praktycznych przedstawione zostaną eksperymenty mające na celu zrozumienie potrzeby wykorzystania sztucznej inteligencji w szeroko rozumianych systemach robotycznych oraz ich wpływu na środowisko zewnętrzne. Będziemy też zajmować się problemami sterowania kooperacyjnego robotów autonomicznych. Przedstawione zostaną podstawowe informacje dotyczące zagadnień związanych ze sterowaniem rojem robotów mobilnych. Omawiany też będzie problem sztucznych pól potencjałowych w śledzeniu pozycji w przypadku nieholonomicznym. Biorąc pod uwagę innowacyjne metody stosowane w projektowaniu robotów rozważony zostanie też problem systemu odzyskiwania energii z konstrukcji mechanicznych przy  wykorzystaniu czujników piezoelektrycznych.

Za udział w zajęciach w Letniej Szkole Robotyki i Neurorobotyki przewidzianych jest 20 ECTS.