I miejsce SumoMasters w Jurabot 2018

14-05-2018

Zawodnicy SumoMasters - galeriaW dniu 12 maja drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wygrała międzynarodowe zawody Jurabot 2018 w Krasiejowie (woj. opolskie).

W zawodach udział wzięli jedynie najmłodsi członkowie SumoMasters: Paulina Łapińska, Marcin Dziubek oraz Łukasz Kotarski. Startowali z 4 konstrukcjami na maty metalowe (Masakrator, Speedster, Ace oraz najnowszy robot Javelin) oraz jedną na maty drewniane.

Na matach metalowych najlepszy okazał się robot Javelin, który w finale pokonał rumuński robot Cheetach. Trzecie miejsce zajął robot ACE. Na matach drewnianych z powodu usterki elektroniki, robot nie był w stanie ukończyć rozgrywek finałowych.

Jurabot w Krasiejowie jest jedyną szansą w Polsce do uzyskania zaproszenia na All-Japan Robot-Sumo Tournament w Japonii, czym przyciągają udział robotów z wielu państw. Z nadzieją na uzyskanie zaproszenia do Japonii i chęcią rewanżu za ostatnią porażkę w Cluj Napocca na zawodach w Krasiejowie pojawiły się także roboty rumuńskie (m. in. Cheetah, Shreddinger i inne).

Zawody te były sprawdzianem nowych członków drużyny SumoMasters. Ponieważ w trakcie walk nie mogli liczyć na podpowiedzi starszych kolegów z zespołu, decyzje jak prawidłowo ustawić robota czy jaką wybrać taktykę mogli opierzeć jedynie na swojej wiedzy i dotychczasowym doświadczeniu (zdobytym w Rybniku i Cluj Napocca). To wystarczyło, aby drużyna ponownie w tym roku zajęła pierwsze miejsce. Jestem również przekonany, że nowi członkowie zespołu odniosą jeszcze niejeden sukces – mówi dr inż. Rafał Grądzki – opiekun drużyny SumoMasters.

Dzięki zwycięstwu drużyna SumoMasters otrzymała drugie oficjalne zaproszenie na zawody w Japonii.

Warto również dodać, że nie jest to jedyny sukces członków Koła Naukowego Robotyków na Jurabot 2018. W kategorii LEGO Line Follower pierwsze miejsce zajął Józef Szymelewicz z robotem Kruszynka.