Najlepsi na świecie – SumoMasters znów na podium

07-05-2018
Złoty medal zespołu SumoMasters

W dniu 5 maja 2018 r. drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego zakończyła swój udział w zawodach robotycznych w Cluj Napocca  w Rumunii – BattleLab Robotica 2018. Pierwszy raz w historii drużynie udało się zwyciężyć w tym niezwykle trudnym turnieju.

Do tej pory rumuńskie roboty były uznawane za najlepsze na świecie. Często w finałach najważniejszych zawodów  drużyna SumoMasters spotykała się z ich konstrukcjami. Nie inaczej było również i tym razem. Ponownie w walce o pierwsze miejsce  naprzeciwko naszej konstrukcji stanął robot Cheetah, tym razem wygrał robot Ace z Białegostoku. Trzeba podkreślić, że pierwszy raz w historii w zawodach BattleLab Robotica zwyciężyła konstrukcja spoza Rumunii!

Zawody w Cluj Napocca rozgrywane są tylko w jednej kategorii MegaSumo, ale w dwóch turach: lokalnej i międzynarodowej. Z eliminacji lokalnych tylko najlepsze roboty mogą dostać się do fazy międzynarodowej. W tym roku ostatecznie uczestniczyło w niej 16 konstrukcji, z czego aż 4 należały do drużyny SumoMasters: nagradzane już Masakrator, Speedster, Ace oraz Javelin – nowa konstrukcja zaprojektowana i wykonana przez najmłodszych członków zespołu. Pierwsza faza – grupowa zorganizowana była w następujący sposób: 4 grupy po 4 zespoły, a dwie najlepsze konstrukcje przechodziły do fazy drabinkowej.

Przypomnijmy, że w poprzednim roku wszystkie konstrukcje SumoMasters znalazły się w top8. Sukces ten został powtórzony, a dodatkowo robot Ace wygrał całe zawody.

Ponadto dzięki temu zwycięstwu drużyna z Białegostoku uzyskała pierwsze oficjalne zaproszenie na najważniejsze zawody w Japonii.

Złoty medal zespołu SumoMastersZawody BattleLab Robotica były ostatnim zadaniem z kategorii udziału w konkursach w ramach projektu MNiSW Najlepsi z najlepszych! 2.0. Drużyna w trakcie realizacji projektu wzięła udział w 8 zadaniach, w których zawsze stawała na podium, a dodatkowo w tych najważniejszych udowodniła, że obecnie jest najlepszą drużyną świata. Zawody te były więc niejako ukoronowaniem działalności najstarszych członków zespołu: Macieja Wysockiego, Bartosza Pawłow, Marka Klimowicza oraz Krystiana Chojnowskiego, którzy w tym semestrze kończą studia magisterskie.

Jestem również wdzięczny, iż Wydział Mechaniczny sfinansował udział dwóch najmłodszych członków zespołu (Marcina Dziubka oraz Łukasza Kotarskiego), aby pod okiem doświadczonych członków zespołu mogli pierwszy raz uczestniczyć w zawodach. Wierzę, że poprzez zdobytą wiedzę oraz doświadczenie, sukcesy drużyny SumoMasters będą kontynuowane – mówi dr inż. Rafał Grądzki, opiekun zespołu.

Wsparcie finansowe na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na udział w ww. zawodach drużyna otrzymała w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z najlepszych! 2.0., Wydziału Mechanicznego, firm Wenglor, Faulhaber i Yato oraz Prezydenta Miasta Białegostoku (w ramach umowy dotyczącej promocji miasta).