Robot studentów z Sumomasters ponownie na podium!

09-05-2023

W dniach 26-28.04.2023 roku drużyna Sumomasters z Koła Naukowego Robotyków wzięła udział w zawodach Runibot 2023, odbywających się w Bogocie w Kolumbii.

Sekcję SumoMasters reprezentowali: Michał Falkowski, Przemysław Pysiński, Rafał Grabowski, Norbert Waśkiewicz i Janusz Chmaruk, którzy pod opieką dr. inż. Rafała Grądzkiego wystartowali w konkurencjach MegaSumo (roboty: Masakrator, Javelin oraz Kumo) oraz MiniSumo (roboty: Mini Shiny, Bezi).

W kategorii MegaSumo, roboty Masakrator i Javelin po przejściu do rundy drugiej walk spotkały się ze sobą w drabince. Do dalszej fazy awansował robot Masakrator, który trafił do fazy finałowej, a w niej zajął 3 miejsce, przegrywając ostatecznie z robotami z Kolumbii oraz Meksyku.

Robot Kumo niestety nie wyszedł z fazy grupowej. Pomimo początkowych wyzwań związanych z nową wersją płyty sterującej oraz uszkodzeniem mikrokontrolera, zespół nie poddał się i poświęcił mnóstwo czasu na przylutowanie przewodów sygnałowych do modułu zastępczego i jego zaprogramowaniu. Dzięki determinacji i inżynieryjnemu talentowi drużyny udało się uruchomić robota, który walczył dzielnie, mimo niekorzystnych okoliczności.

„Chociaż robot Kumo nie dorównał konkurencji, jego udział pokazuje, jak dalece roboty sumo są zdolne do adaptacji i pokonywania przeciwności. Ta fascynująca kategoria stanowi doskonałą okazję do obserwacji zaawansowanych technologii i innowacji, które niewątpliwie przyczynią się do dalszego rozwoju robotyki” – powiedział dr inż. Rafał Grądzki, opiekun sekcji.

W kategorii MiniSumo wzięło udział 64 roboty, w tym dwa roboty zespołu Sumomasters. Najlepszy okazał się robot Mini Shiny, który ostatecznie zajął 8 miejsce w zawodach.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach!

dyplom z zawodów RUNIBOT 2023 (PDF, 334 KB, otworzy się w nowej karcie)

Wsparcie finansowe na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach drużyna z Koła Naukowego Robotyków otrzymała w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki Najlepsi z najlepszych! 4.0, Wydziału Mechanicznego PB oraz firm: Wenglor i Faulhaber.

logotypy dotyczące wsparcia finansowego

logo firmy Wenglor