Student z WM trzykrotnie na podium!

01-08-2022
Michał Święcicki przed startem w biegu
Michał Święcicki przed startem w biegu, fot. M.JAC

W dniach 23-24 lipca 2022 r. w Przykonie (powiat Turek, województwo wielkopolskie) odbyły się drugie tegoroczne zawody Pucharu Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów. Student Wydziału Mechanicznego i członek Lotniczego Koła Naukowego Michał Święcicki może te zawody zaliczyć do bardzo udanych. Stawał na podium trzykrotnie: w wyścigu wodnosamolotów o maksymalnej wadze do 2.5kg zajął 1 miejsce, w wyścigu wodnosamolotów o wadze powyżej 2.5kg uplasował się na 3 miejscu. Michał Święcicki pokonał również wszystkich konkurentów i zdobył 1 miejsce w konkursie „Mistrzowie Mokrego Pilotażu”.

Pucharu Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów to cykliczna i rozgrywana już od wielu lat impreza, złożona z szeregu zawodów w  różnych miejscach Polski, w ramach których rozgrywanych jest szereg konkurencji.

Najbardziej widowiskowe są wyścigi, w których wodnosamoloty o napędzie spalinowym lub elektrycznym ścigają się na trasie wyznaczonej nad akwenem wodnym przez pylony. Wyścig składa się z trzech kolejek biegów, a zadaniem pilota jest poprawny start z powierzchni wody, wykonanie jak największej liczby okrążeń trasy i lądowanie, przy czym regulamin konkurencji wymaga przeprowadzenie przynajmniej jednego międzylądowania w przeciągu biegu. Międzylądowanie wykorzystać można do tankowania lub wymiany akumulatora zasilającego.

nagrody w Pucharze Centralnej Europy Modeli WodnosamolotówKonkurs „Mistrzowie mokrego pilotażu” to sędziowska ocena startu (dopłynięcia na ścieżkę startową, rozbiegu, wejścia na redan, oderwania i wznoszenia), budowy kręgu (cztero-zakrętowego okrążenia strefy lotu w dowolnym kierunku) i lądowania (oceniana jest dokładność i styl wodowania, styl podejścia, np. kaczki radykalnie obniżają noty). W przypadku uszkodzenia modelu w czasie lądowania zawodnik otrzymuje 0 punktów. W trakcie lotu zawodnik wykonuje dodatkowo dwie, zgłoszone wcześniej, figury akrobatyczne.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.