SumoMasters w TOP8 robotów międzynarodowych zawodów BattleLab Robotica w Rumunii

24-05-2022

Studenci wraz z opiekunem na zawodach robotów sumoW dniu 21 maja 2022 r. członkowie Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wzięli udział w 10 edycji międzynarodowych zawodów robotycznych BattleLab Robotica 2022 odbywających się w Cluj Napoca w Rumunii.

Sekcję SumoMasters reprezentowali: Marcin Dziubek, Michał Falkowski i Rafał Grabowski, którzy wystartowali w konkurencji MegaSumo z pięcioma robotami: Masakrator, Speedster, Ace, Javelin oraz najnowszy robot Shiny.

Po walkach w fazach grupowych do kolejnego etapu przeszedł robot Masakrator. Dwa roboty po kilku walkach zostały zdyskwalifikowane ze względu na awarię elektroniki. Natomiast Javelin oraz Speedster nie zdobyły wystarczającej liczby punków, aby wyjść z grupy. W fazie finałowej Masakrator doszedł do TOP8 i odpadł w walce z rumuńskim robotem Corvus zespołu Vision, który wygrał tegoroczne zawody.

Zawody w Cluj Napoca zostały wznowione po dwóch latach przerwy związanej z COVID-19. Sprawiło to, że na zawody zjechało bardzo dużo zespołów z silnymi robotami oraz wystartowały nowe roboty, które zostały wykonane na wzór japońskich mające nową konstrukcję przedniego ostrza robota i jego mocowania.

Zawody BattleLab Robotica 2022 odbywających się w Cluj Napoca w RumuniiKolejnym celem zespołu będzie projekt nowego robota na wzór japońskich oraz usprawnienie robota Shiny. Zdaniem zespołu na zasłużoną emeryturę przejdą roboty Speedster oraz ACE.

Wsparcie finansowe na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach drużyna z Koła Naukowego Robotyków otrzymała w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje, Wydziału Mechanicznego PB, Samorządu Studentów PB oraz firm: Wenglor i Faulhaber.

logo firmy WenglorLogo firmy Faulhaber

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności