Zastosowanie metod PVD do nanoszenia powłok

Osoba odpowiedzialna

dr hab. inż. Piotr Mrozek
p.mrozek [at] pb.edu.pl

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej,
15-351 Białystok ul. Wiejska 45C, pok. 125
poniedziałek – piątek, godz. 7:30 – 15:30

Dorota Kunicka
d.kunicka [at] pb.edu.pl

Koszt szkolenia – 1200 zł brutto

Liczba godzin szkolenia – 15

Program ramowy

Kurs ma na celu zaznajomienie słuchaczy z podstawami technologii osadzania cienkich warstw metodami PVD (Physical Vapor Deposition). Techniki fizycznego osadzania powłok z fazy gazowej znajdują zastosowanie w wielu różnorodnych gałęziach współczesnego przemysłu. Stosowane są do pokrywania narzędzi i części maszyn powłokami przeciwzużyciowymi, które są nanoszone przede wszystkim na narzędzia skrawające, ale również na narzędzia do obróbki plastycznej na zimno, formy wtryskowe, precyzyjne części maszyn, bieżnie łożysk i in. Cienkie warstwy osadzane technikami PVD są również stosowane w celu zabezpieczenia podłoży przed korozją i erozją. Zaawansowane powłoki PVD są wytwarzane w celu uzyskania określonych właściwości optycznych i elektrycznych, jak również w celu uzyskania wyjątkowych właściwości dekoracyjnych. Obecnie obserwuje się dynamiczny rozwój obszaru zastosowań powłok PVD, jak i nieustanny wzrost ich jakości, związany przede wszystkim z postępem w dziedzinie próżniowych urządzeń technologicznych, umożliwiających osadzanie warstw z wykorzystaniem wielu zróżnicowanych procesów PVD.

W zakresie szkolenia są realizowane następujące tematy:

1. Wytwarzanie i pomiar próżni do celów technologicznych.
  2. Przygotowanie powierzchni podłoży do nanoszenia powłok.
  3. Nanoszenie cienkich warstw metodą naparowania.
  4. Nanoszenie cienkich warstw metodą rozpylania magnetronowego.
  5. Interferencyjne metody pomiaru grubości cienkich warstw.

Grupa docelowa

1. Osoby zawodowo zaangażowane i zainteresowane projektowaniem maszyn, nauczyciele przedmiotów zawodowych na poziomie szkolnictwa średniego i zawodowego przedmiotów pokrewnych, absolwenci technicznych kierunków szkół zawodowych i średnich oraz wyższych kierunków mechanicznych oraz elektrycznych rozszerzający swoje kwalifikacje zawodowe.
  2. Wszystkie osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy w zakresie technologii próżniowych osadzania cienkich warstw.
  3. Od uczestników wymagana jest elementarna wiedza z zakresu fizyki.

Po zakończeniu szkolenia uczestnik zdobędzie:

• wiedzę z zakresu podstaw techniki próżniowej i technologii PVD,
  • umiejętności doboru parametrów procesu technologicznego osadzania cienkich warstw,
  • kompetencje społeczne w zakresie samodzielnego stosowania nabytych umiejętności w praktyce.