Staż naukowy dr inż. Magdaleny Łępickiej

25-01-2018

Dr inż. Magdalena Łępicka, adiunkt w Katedrze Inżynierii Materiałowej i Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, została zaproszona do odbycia stażu naukowego w International Iberian Nanotechnology Laboratory w Portugalii.

Dr inż. Magdalena Łępicka jest absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. W 2017 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. „Wpływ modyfikacji powierzchniowej wybranych biomateriałów metalicznych na ich charakterystyki tarciowe i korozyjne”, zrealizowaną pod opieką dr hab. inż. Małgorzaty Grądzkiej-Dahlke, prof. PB. W INL dr inż. Magdalena Łępicka dołączy do interdyscyplinarnego zespołu realizującego badania naukowe z udziałem partnerów przemysłowych, a jej zadaniem będzie opracowanie nowoczesnych powłok przeciwzużyciowych do zastosowań w stomatologii.

International Iberian Nanotechnology Laboratory jest instytucją naukową powołaną w 2005 roku z inicjatywy rządów Hiszpanii i Portugalii w celu tworzenia nowoczesnych rozwiązań z zakresu nanotechnologii. Główne obszary działalności instytutu to nanomedycyna, inżynieria materiałowa w nanoskali, nanobiotechnologia oraz nanoelektronika. Siedziba INL znajduje się na północy Portugalii, w mieście Braga. Obecnie w instytucie prace badawcze prowadzi kilkuset naukowców z całego świata.

Zdjęcie budynku International Iberian Nanotechnology na licencji CC z Wikipedii: https://commons.wikimedia.or/wiki/Category:International_Iberian_Nanotechnology_Laboratory

Warto wiedzieć, że ekspertów od nowoczesnych technologii wytwarzania oraz profesjonalistów zajmujących się tworzywami polimerowymi i kompozytami na kierunku inżynieria materiałowa i wytwarzania kształci Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej.