Testy wielowirnikowca

02-08-2018

2 sierpnia 2018 Daniel Ołdziej z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej przeprowadził testy jednego z kluczowych komponentów systemu AVAL – śmigłowca wielowirnikowego.

Bezzałogowy statek powietrzny (BSP) docelowo będzie pełnił funkcję nośnika aparatury optoelektronicznej dla komponentu Systemu Przetwarzania Obrazu (SPO). Jego charakterystyczną cechą jest zasilanie przewodowe, co pozwala na eliminację ograniczeń czasu lotu związanego z pojemnością elektrycznych akumulatorów zasilających. Dedykowane zasilanie przewodowe zostało zrealizowane we wcześniejszych etapach prac w warunkach laboratoryjnych, a 2 sierpnia przetestowane w warunkach poligonowych. Wykonano testy zasięgu oraz stabilności łączy radiowych miedzy BSP oraz naziemną stacją sterowania (GCS – Ground Control Station). Zrealizowano również loty testowe oraz zawis na różnych pułapach.

Wyniki badań są obiecujące i pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość, jednak należy pamiętać, że ostateczną weryfikacją działania systemu AVAL będą surowe warunki morskie oraz przychylność Neptuna 😉

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu.