Europejski Parlament Młodzieży w Białymstoku

06-09-2018

wizyta na WM PB - galeriaW dniach 4-9 września br. w Białymstoku odbywa się konferencja pn. 15. Sesja Selekcyjna Europejskiego Parlamentu Młodzieży. Ceremonia otwarcia, podczas której Prodziekan ds. Współpracy Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Zbigniew Kulesza przywitał uczestników konferencji i życzył owocnych obrad, miała miejsce 6 września w Pałacu Branickich w Białymstoku. 5 września przedstawiciele Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego wizytowali także laboratoria Wydziału Mechanicznego: Laboratorium robotów mobilnych, Laboratorium pojazdów samochodowych, Laboratorium robotyki mobilnej oraz Laboratorium metod doświadczalnych w mechanice.

Konferencję zorganizował Europejski Parlament Młodzieży, który zajmuje się aranżuje wydarzenia w celu zapewnienia młodym ludziom edukacji nieformalnej dotyczącej Unii Europejskiej, jej działalności oraz ciał. Dodatkowo promuje idee dialogu międzynarodowego oraz debat społecznych.

Tak jak wszystkie wydarzenia EYP, sesja w Białymstoku odbywa się w języku angielskim. Uczestnicy debat (nazywani podczas wydarzenia delegatami) są podzieleni na mniejsze grupy – komisje. Są one wzorowane na komisjach Parlamentu Europejskiego. Podczas Sesji Selekcyjnej jest również przeprowadzana zawarta w nazwie selekcja – na sesje oraz fora międzynarodowe. Podczas sesji w Białymstoku uczniowie będą mieli okazję bycia wybranym na wydarzenia w, między innymi, Rotterdamie oraz Jerewanie.