Argo na European Rover Challenge

13-09-2018

Studenci z drużyny Argo z WM PBStudenci z drużyny Argo konstruującej analogi łazików marsjańskich na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej są już w Starachowicach, gdzie w Muzeum Przyrody i Techniki od 14 do 16 września odbędą się zawody European Rover Challenge.

ERC to największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne. Do udziału w czwartej edycji zarejestrowało się ponad 60 zespołów z aż 20 krajów świata. Wśród nich znalazła się reprezentacja zespołów z Polski, wywodzących się z uczelni wyższych w Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmie, Kielcach, Częstochowie, Gliwicach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i we Wrocławiu oraz z innych krajów, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Indie, Włochy, Kanada, Stany Zjednoczone, Norwegia i Meksyk.

Główną częścią projektu European Rover Challenge są międzynarodowe zawody robotyczne, w których zespoły uniwersyteckie konstruujące łaziki rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez roboty na powierzchniach Marsa i Księżyca. Zawody cieszą się dużym prestiżem już od pierwszej edycji w 2014 roku. Wśród gości specjalnych poprzednich edycji znaleźli się m.in. dr Harrison Schmitt (misja Apollo 17) – ostatni człowiek, który stanął na Księżycu, dr Robert Zubrin – założyciel i prezes Mars Society oraz dr Gianfranco Visentin – Szef Działu Automatyki i Robotyki w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Więcej o zawodach: roverchallenge.eu/pl/home/

Udział w zawodach sfinansowany jest w ramach projektu pozakonkursowego o charakterze koncepcyjnym pt. „Najlepsi z najlepszych! 2.0.” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Trzymamy kciuki za naszych studentów!

Więcej o analogach łazików marsjańskich z WM można przeczytać na stronie projektu.