Transport jest nowym, międzywydziałowym kierunkiem, który będzie realizowany przez kadrę akademicką z trzech wydziałów: Mechanicznego, Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz Inżynierii Zarządzania, jak również przez przedstawicieli przedsiębiorstw.
Podczas studiów student zdobędzie zaawansowaną, interdyscyplinarną wiedzę z obszarów inżynierii, mechaniki, inżynierii ruchu transportowego, zarządzania i technologii informacyjnej, niezbędną do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach transportowych i spedycyjnych, w przemyśle motoryzacyjnym, w sektorze technologii transportowych, w biurach projektowych czy też w strukturach rządowych i samorządowych związanych z organizacją i nadzorem nad transportem i infrastrukturą.
Student pozna techniki projektowania środków transportu i infrastruktury transportowej oraz metody doskonalenia procesów transportowych. Zdobyte podczas studiów umiejętności pozwolą na biegłe ich wykorzystanie do samodzielnego realizowania zadań inżynierskich związanych z szeroko rozumianym transportem, z uwzględnieniem obwiązujących przepisów, przy minimalizacji szkodliwego wpływu na środowisko.
Ponadto student zdobędzie umiejętności wykorzystania specjalistycznego oprogramowania do organizacji i optymalizacji procesów transportowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na działania interdyscyplinarne. Nabędzie też odpowiednie kompetencje społeczne umożliwiające sprawną i efektywną współpracę w zespole przy określeniu odpowiednich priorytetów, odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania, z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Absolwent kierunku transport będzie miał możliwość podjęcia studiów drugiego stopnia na różnych wydziałach i uczelniach zależnie od obowiązujących w danym czasie zasad rekrutacji.
Kształcenie na kierunku będzie realizowane w ramach projektu „PB 5.0 – dostosowanie oferty dydaktycznej Politechniki Białostockiej do potrzeb nowoczesnej gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji”, realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, dzięki czemu studentom będą finansowane takie aktywności jak: certyfikowane kursy związane z transportem, wakacyjne staże przemysłowe, wizyty studyjne w przedsiębiorstwach, programy tutorskie czy spotkania integracyjne.
Ponadto studenci w procesie kształcenia będą korzystali z laboratorium do gier symulacyjnych, symulatora wózka widłowego, z samochodu elektrycznego oraz aparatury i programów dydaktycznych niezbędnych do realizacji zajęć laboratoryjnych z zakresu inżynierii ruchu.