Pneumobil CorsAiR – „The Best Bodywork”

13-05-2019

Od 9 do 11 maja 2019 r. w węgierskim mieście Eger odbyły się finały zawodów Aventics Pneumobile Competition, w których udział wzięli reprezentanci siedmiu krajów: Polski, Węgier, Czech, Estonii, Łotwy, Rumuni i Litwy. To już dwunasta edycja tych międzynarodowych zawodów pojazdów z napędem pneumatycznym.

W tym roku Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej reprezentowali na Węgrzech studenci: inż. Mateusz Apoń, inż. Piotr Burzyński, inż. Karol Godlewski, inż. Paulina Łapińska, inż. Marlena Kalinowska, inż. Natalia Grzegorczyk, Rafał Kurkowski, Hubert Koniecko, Kamil Kondzior oraz opiekunowie: dr inż. Leszek Ambroziak i dr inż. Mirosław Kondratiuk. Po licznych udoskonaleniach pojazd drużyny z Koła Naukowego Mechatronix spisywał się na zawodach bezawaryjnie i bez trudu przeszedł badania techniczne. Zakwalifikował się do wszystkich konkurencji oraz pomyślnie je ukończył. Otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „The Best Bodywork” za najlepiej wyglądające nadwozie pojazdu.

Szczegółowe wyniki wyścigów będą znane za kilka dni.

Głównym pomysłodawcą i organizatorem Aventics Pneumobile Competition jest firma Aventics – międzynarodowa korporacja zajmująca się pneumatyką przemysłową. Pierwszym etapem zawodów są badania techniczne, w czasie których weryfikowane jest działanie układu hamulcowego, układu kierowniczego oraz systemów bezpieczeństwa. Następnie zespoły prezentują swoje pojazdy przed komisją – przedstawiają swój projekt oraz odpowiadają na pytania jurorów. Kolejnym etapem są wyścigi kwalifikacyjne, polegające na przejechaniu wyznaczonego dystansu przy zachowaniu określonego spadku ciśnienia w butli zasilającej pojazd. Ostatnią – najbardziej emocjonującą częścią zawodów – są trzy konkurencje wyścigowe (arcade race, acceleration race oraz long distance race).