Argo na czwartym miejscu w ERC 2018

17-09-2018

studenci WM PB na zawodach European Rover Challenge 2018Zakończyły się zawody European Rover Challenge 2018, gdzie studenci Wydziału Mechanicznego ze swoim analogiem łazika marsjańskiego Argo zajęli czwarte miejsce. W zawodach udział wzięło 65 drużyn z kilkunastu krajów świata.

Pierwszego dnia zawodów studenci mieli do wykonania zadania Science oraz Maitenance Task. Pierwsze polegało na pobraniu 3 powierzchniowych próbek gleby oraz jednej głębinowej, a następnie analizy jej właściwości. Mimo drobnej awarii manipulatora udało się pobrać 2 próbki powierzchniowe oraz próbkę głębinową, a także zbadać parametry gleby. Druga konkurencja sprawdzała zdolności operatorskie na panelu. Jako jedna z nielicznych drużyn Argo Team wykonał prawie całe zadanie w określonym czasie.

Drugi dzień zawodów rozpoczął się od Presentation Task. Prezentacja projektu Argo wywarła na sędziach duże wrażenie. Kolejnym zadaniem było Traverse Task, podczas którego konstrukcja z Wydziału Mechanicznego doznała awarii magnetometru, co utrudniło precyzyjne określenie pozycji robota. Zadanie to polegało na pokonaniu trasy bez użycia kamer, dostępna była jedynie mapa terenu oraz kolorowe znaczniki. W ostatniej konkurencji Argo poradził sobie świetnie. W Collection Task udało się zebrać 2 z 3 przedmiotów, umieścić je w pudełku oraz odstawić w wyznaczone miejsce.

Serdecznie gratulujemy konstruktorom Argo osiągniętego wyniku!

Budowę łazika wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.
Udział w zawodach sfinansowany był w ramach projektu pozakonkursowego o charakterze koncepcyjnym pt. „Najlepsi z najlepszych! 2.0.” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Więcej o analogach łazików marsjańskich z WM można przeczytać na stronie projektu.