Wydział Mechaniczny PB

European Robot Challenge 2017

15-05-2017

SumoMaster na zawodach ERC201713 maja 2017 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbyły się największe w Polsce zawody robotyczne – European Robot Challenge 2017. Reprezentacja zespołu SumoMasters w składzie: Marek Klimowicz, Krystian Chojnowski, Bartosz Pawłow i Maciej Wysocki wystawiła na nich trzy konstrukcje: dwie w kategorii megasumo (Speedster oraz Masakrator) oraz jedną w kategorii minisumo (Bulldog).

W klasie megasumo zarejestrowano aż 26 konstrukcji. Zmagały się ze sobą roboty z takich krajów jak Meksyk, Rumunia, Litwa oraz Polska. Z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej Masakrator zajął w grupie drugie miejsce, a robot Speedster wyszedł z grupy z pierwszej pozycji. Następnie odbyło się losowanie walk w fazie finałowej (1/4 finałow) do której dostały się dwie konstrukcje z Białegostoku oraz 6 innych z Rumunii. Robot Masakrator trafił na robota Deflect, a Speedster na robota Bro.

Do półfinału dostały się dwie konstrukcje SumoMasters oraz dwa roboty zespołu Flex z Bukaresztu, uważanego za jedną z najlepszych ekip na świecie. Niestety po ciężkich walkach roboty z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej przegrały swoje walki z wynikiem 1:2 i zostały zmuszone podjąć walkę o trzecie miejsce. Ostatecznie robot Speedster zwyciężył w bezpośredniej walce z robotem Masakrator. Konstrukcje z zespołu SumoMasters zajęły trzecie i czwarte miejsce. W kategorii MiniSumo, robot Bulldog dostał się do ćwiećfinałów, ale niestety przez awarię prawego silnika uległ przeciwnikowi.

Wyjazd na zawody wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów Politechniki Białostockiej.

Maciej Wysocki z zespołu SumoMasters: Udział w trzech imprezach sportowych w czasie trzech tygodni z pewnością możemy uznać za udany. Zajęliśmy pierwsze miejsce na zawodach Robolid w Hiszpanii, zdobyliśmy cenne doświadczenie na zawodach BattleLab Robotica w Rumunii, oraz zajęliśmy 3 i 4 miejsce na zawodach ERC 2017 w Opolu. Cieszymy się, że zespół SumoMasters jest w posiadaniu już dwóch zaproszeń na All Japan Robot-Sumo Tournament w Tokio, co pozwoli nam wystawić na zawodach w Japonii aż dwa roboty.

Więcej informacji o robotach sumo konstruowanych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej można przeczytać na stronie projektu.