Wydział Mechaniczny PB

RobotChallenge 2018

16-08-2018

Sierpień 2018 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej upłynął pod znakiem robotów. Jedna drużyna z Koła Naukowego Robotyków udała się na zawody robotów sumo, druga brała udział w rywalizacji analogów łazików marsjańskich. Jeden zespół przebywał w Chinach, zaś drugi w Kanadzie. Perseidy na niebie – roboty na ziemi…

Od 10 do 12 sierpnia 2018 drużyna SumoMasters brała udział w międzynarodowych zawodach robotycznych Robotchallange 2018. W tej edycji zawodów zespół startował w trzech kategoriach: nano, mini i megaSumo i w każdej z nich wywalczył 2 miejsce.

Zespołu Sumomasters w składzie: Piotr Wasilewski, Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski, Paulina Łapińska, Piotr Puławski pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego w kategorii megaSumo wystawił 4 roboty. Wszystkie wyszły z fazy grupowej i awansowały do fazy finałowej, w której to robot Javelin zdobył 2 miejsce, przegrywając walkę  jedynie z robotem argentyńskim.

W kategorii miniSumo wystawione zostały dwa roboty: Hellfire2 i Sparrow. Robot Sparrow zdobył mniej tzw. małych punktów i ostatecznie skończył rywalizację na fazie grupowej na miejscu 3. Natomiast Hellfire2 w fazie grupowej wygrał wszystkie pojedynki pewnie awansując z 1 miejsca do fazy finałowej do której dostało się 16 najlepszych konstrukcji. W niej trafił na bardzo silnych rywali między innymi z Łotwy, Meksyku, Egiptu, Tajlandii, Chin. Swój występ zakończył na drugim miejscu, przegrywając z obecnie jedną z najlepszych konstrukcji na świecie – robotem meksykańskim.

W kategorii nanoSumo drużyna wystawiła robota Viper. Również i on zajął drugie miejsce przegrywając walkę jedynie z robotem łotewskim.

Zawody w Pekinie co roku gromadzą coraz większą liczbę uczestników z różnych państw świata. W tym roku udział wzięło około 1500 robotów z 30 krajów świata. Dzięki takiej frekwencji i udziałowi tylu państw zawody w Chinach są drugimi najważniejszymi zawodami robotów sumo na świecie. Jestem bardzo zadowolony z postawy i wyników drużyny oraz tego, że swoimi konstrukcjami potrafi ona skutecznie walczyć już nie tylko w kategorii megasumo, ale w mini i nanosumo – mówi opiekun zespołu dr inż. Rafał Grądzki.

Drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego PB to doświadczony i zaprawiony w bojach zespół, który ma na swoim koncie wiele zwycięstw w turniejach robotycznych. Rok temu w Chinach zajął pierwsze i trzecie miejsce w kategorii Mega Sumo. Swoją przewagę nad rywalami potwierdził w grudniu 2017 r. na turnieju All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio. Zespół z Wydziału Mechanicznego został wtedy mistrzem świata w mega sumo! W roku 2018 SumoMasters wrócili z medalami z turniejów BattleLab Robotica w Rumunii, Robogames w Stanach Zjednoczonych, Międzynarodowego Turnieju Robotic Tournament w Rybniku oraz Robotiada na Litwie. Więcej robotach do walk sumo konstruowanych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej można znaleźć na stronie SumoMasters.

Finansowanie wyjazdu na zawody w Chinach drużyna SumoMasters uzyskała dzięki wsparciu Dziekana Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, z kolei wsparcie techniczne zapewniły firmy: Wenglor, Faulhaber oraz Yato.