Przewodnik dla studentów I roku

Studentko, Studencie,

Przed Tobą okres, który wiele osób określa jako najlepszy w życiu. Pragniemy gorąco powitać Cię na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

W związku z przedłużającym się stanem epidemii COVID-19, mając na uwadze bezpieczeństwo studentów i pracowników uczelni, kształcenie w roku akademickim 2020/2021 odbywać się będzie w trybie hybrydowym.

W związku z powyższym, aby można było korzystać maksymalnie z metod i technik kształcenia na odległość oraz zasobów Politechniki Białostockiej, zaleca się posiadanie:

• komputera/laptopa,
  • kamerki,
  • mikrofonu,
  • stałego łącza internetowego.

Szczegóły dotyczące organizacji kształcenia w Politechnice Białostockiej w roku akademickim 2020/2021.

Rok akademicki 2020/2021 rozpoczyna się w dniu 1 października 2020 r.

Od pierwszego dnia prowadzone są zajęcia dydaktyczne, zgodnie z obowiązującym rozkładem zajęć.

Zaloguj się do systemu USOSweb, poznaj dostępne opcje i skonfiguruj swoje konto. W szczególności sprawdź dane osobowe i poprawność adresu poczty elektronicznej. Wpisany adres poczty elektronicznej będzie wykorzystany do korespondencji z Dziekanatu. Może również być wykorzystywany przez prowadzących zajęcia.

Sprawdź numery grup ćwiczeniowych, laboratoryjnych i projektowych, do których jesteś przypisana/przypisany. Można je odczytać w systemie USOS, po zalogowaniu się na indywidualne konto oraz w Dziekanacie Wydziału Mechanicznego, pok. nr 121.

Zapoznaj się z regulaminem studiów.

Zgłoś się do Dziekanatu Wydziału Mechanicznego (pok. nr 121) po odbiór elektronicznej legitymacji studenckiej oraz w celu podpisania immatrykulacji, tj. aktu przyjęcia w poczet studentów Politechniki Białostockiej.

Godziny pracy Dziekanatu Wydziału Mechanicznego.

Jest to elektroniczny system, w którym studenci sprawdzają swoje oceny wystawione przez nauczycieli oraz mogą oceniać prowadzenie zajęć w ankietach studenckich.

Znajdują się tu również opisy zajęć wraz z kryteriami ich zaliczenia oraz podstawowa literatura zawarta w katalogu przedmiotów.

Logując się do usosweb.pb.edu.pl/ należy użyć identyfikatora (PESEL) i hasła ustalonego podczas rekrutacji w systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów).

Dostępna jest także aplikacja Mobilny USOS PB.

Nie wiesz, gdzie znajduje się laboratorium, w którym masz zajęcia, sala wykładowa na wydziale, czy najbliższy punkt ksero?

Zainstaluj w telefonie aplikację Zonifero i odnajdź się w budynkach uczelni.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Plan Wydziału

Zachęcamy do korzystania z Biblioteki Politechniki Białostockiej, która mieści się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia.
To budynek przy skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckiej i Świerkowej.

Jak zapisać się do biblioteki i otrzymać kartę biblioteczną studenta PB?
Zapisy do biblioteki

Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej realizują liczne projekty.

Większość konstruowanych przez nich urządzeń powstaje w ramach działalności Studenckich Kół Naukowych.

W kołach rozwijają swoje zainteresowania między innymi pasjonaci motoryzacji, robotyki, lotnictwa i inżynierii biomedycznej.

Koła naukowe na Wydziale Mechanicznym PB

Na europejskich uczelniach obowiązuje system punktowy ECTS. Każdy przedmiot, w zależności od liczby godzin przeznaczonej na jego realizację, posiada przyporządkowaną liczbę punktów ECTS, sumującą się do 30 w skali całego semestru.

Zaliczony przedmiot oznacza przyznanie za niego wszystkich możliwych ECTS, natomiast niezaliczenie powoduje stratę tych punktów, którą odrobić należy w następnym roku, powtarzając przedmiot (tzw. „warunek”).

Aby ukończyć studia, wymagane jest odrobienie wszystkich długów punktowych ze wszystkich semestrów do czasu obrony pracy dyplomowej.

Więcej informacji przedstawione zostanie na szkoleniu z praw i obowiązków studenta, prowadzonym na początku roku akademickiego przez Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej.

Dodatkowo, szczegóły znajdują się w regulaminie studiów.

Najprostsza odpowiedź brzmi: wszyscy studenci PB. Samorząd zrzeszony jest w różne organy i komisje, których celem jest bycie pomostem między studentami a władzami uczelni, pomagając w działaniu całej Politechnice Białostockiej.

Samorząd Studentów broni również interesów studenckich i z chęcią odpowie na wszystkie Wasze pytania. Zapraszamy również do kontaktu i zapoznania się z działaniami SSPB na stronie www.facebook.com/SamorzadStudentowPB.

Biuro Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Mechanicznego znajduje się w pokoju 360.

Pomoc IT na Wydziale Mechanicznym

ICT i oprogramowanie na Wydziale Mechanicznym

Celem usługi eduroam jest udostępnienie użytkownikom środowiska naukowego łatwego i bezpiecznego bezprzewodowego dostępu do internetu.

Laboratoria Wydziału Mechanicznego