Pneumobil CorsAiR

Waży niewiele ponad 70 kg, rozpędza się do 66 km/h, a nazywa się CorsAiR. Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej powstał nowy, trzeci już, pojazd napędzany sprężonym powietrzem. Skonstruowali go członkowie Koła Naukowego Mechatronix: Szymon Mielech, Sylwia Michnowicz, Sebastian Uszyński, Krzysztof Popławski, Michał Jaźwiński, Mateusz Apoń, Karol Godlewski, Piotr Burzyński, Damian Kalinowski, Kamil Domysławski, Krystian Szerel oraz Kamil Jaźwiński.

Kolaż Pneumobil, opiekun Koła oraz studenciStudenci z Koła Naukowego Mechatronix pod kierunkiem dr inż. Leszka Ambroziaka analizując i poprawiając błędy z poprzedniego roku, wyeliminowali słabe punkty poprzedniej wersji pojazdu. Zmodyfikowali zawieszenie przednie oraz układ mechaniczny w celu zmniejszenia oporów ruchu. CorsAiR ma lekką, aluminiową ramę nośną oraz kierownicę z wyświetlaczem LCD, na którym wyświetlane są najważniejsze parametry pojazdu.

Nowością w trzeciej generacji pneumobili konstruowanych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej jest układ telemetryczny, który umożliwia zbieranie danych w trakcie jazdy bezpośrednio z pojazdu. Dzięki temu drużyna jest w stanie nie tylko na bieżąco sprawdzać takie parametry jak: prędkość, przyspieszenie, zużycie powietrza, czy też ciśnienie w układzie, ale również zapisywać te informacje celem dalszej ich analizy.

Drużyna Pneumobil CorsAiR już po raz trzeci weźmie udział w X edycji Międzynarodowych zawodów Aventics Pneumobil, które w tym roku organizowane są w dniach od 4 do 7 maja w miejscowości Eger na Węgrzech.

Zawody mają na celu promowanie alternatywnych źródeł energii. Polegają na zaprojektowaniu i budowie pojazdu z napędem pneumatycznym. Gotowe pojazdy są sprawdzane na torze wyścigowym w trzech konkurencjach: najdłuższy dystans, slalom na czas oraz osiągane przyśpieszenie. Ocenie projektu podlega przede wszystkim techniczna oryginalność rozwiązań zastosowanych w pojeździe oraz poziom ich realizacji.

Rozmowa z przedstawicielami zespołu dostępna jest na stronie Radia Białystok.

Wyniki zawodów dostępne są na stronie internetowej.

Wyjazd na zawody wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów Politechniki Białostockiej.

Więcej o pneumobilach z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej można znaleźć na stronie projektu.