Zawody pojazdów napędzanych sprzężonym powietrzem

Od 4 do 6 maja 2017 roku w węgierskim mieście Eger odbyły się zawody pojazdów napędzanych sprzężonym powietrzem. Do finału zgłosiło się 58 zespołów z 7 krajów: Polski, Węgier, Czech, Estonii, Łotwy, Rumuni i Litwy. Ostatecznie na zawodach pojawiło się 50 ekip, z czego 45 przeszło wymagające badania techniczne. Na starcie stawiła się również grupa studentów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Pneumobil 3Pneumobil „CorsAiR” – trzeci już pojazd tego typu skonstruowany na wydziale – zbudowali studenci z Koła Naukowego Mechatronix: Szymon Mielech, Sylwia Michnowicz, Sebastian Uszyński, Krzysztof Popławski, Michał Jaźwiński, Mateusz Apoń, Karol Godlewski, Piotr Burzyński, Damian Kalinowski, Kamil Domysławski, Krystian Szerel oraz Kamil Jaźwiński pod kierunkiem dr inż. Leszka Ambroziaka.

Główne zawody złożone były z trzech konkurencji: rajdu długodystansowego, jazdy na czas oraz pojedynku pneumobili. Rajd długodystansowy polegał na pomiarze przejechanego dystansu przy wykorzystaniu pojedynczego zbiornika sprężonego powietrza. Naszymi kierowcami byli inż. Szymon Mielech, inż. Sebastian Uszyński oraz inż. Krzysztof Popławski.

Niestety w tej konkurencji drużyna z Wydziału Mechanicznego napotkała pierwsze problemy techniczne związane z układem przeniesienia napędu. Po wykonaniu 5 okrążeń (ok. 2,5 km) rozerwany łańcuch uniemożliwił kontynuowanie jazdy. W momencie wystąpienia awarii ciśnienie w butli spadło zaledwie do 160 bar z początkowych 200 bar. Najdłuższy dystans pokonany w tej konkurencji wynosił 7 km. Pomimo awarii „CorsAiR” zakończył ten etap na 18 miejscu.

Jazda na czas polegała na wyścigu trzech pojazdów i pomiarze ich czasów. Najpierw przeprowadzono wyścigi kwalifikujące do drugiego etapu, w którym udział wzięło tylko 16 najlepszych pojazdów. „CorsAiR” z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej w wyścigu kwalifikacyjnym wywalczył pierwsze miejsce, zaś w klasyfikacji ogólnej pierwszego etapu zajął 11 miejsce – na tej liście brane były pod uwagę również zespoły seniorskie, oddzielnie oceniane (w klasyfikacji studenckiej pneumobil „CorsAiR” uplasował się na 6 miejscu). W drugim etapie z udziałem 16 najlepszych ekip niestety pech nie opuścił drużyny – po raz kolejny awarii uległ układ przeniesienia napędu.

Trzecia konkurencja, pojedynek pneumobili, polegała na jednoczesnym starcie dwóch pojazdów i pomiarze czasów ich przejazdów na odcinku 260 metrów. Ważną rolę odgrywało tu przyspieszenie maszyn. Podczas tej konkurencji, niestety, po raz kolejny uległ rozerwaniu łańcuch „CorsAiRa”.

Zawody zakończyły się wyścigiem VIP-ów oraz ceremonią wręczenia nagród. Każdy z VIP-ów mógł sobie wybrać najlepszy jego zdaniem pojazd i przystąpić nim do wyścigu. Pneumobil „CorsAiR” wybrało kilku chętnych ale ostatecznie wystartował nim główny prezes firmy Aventics – Istvan Godri, który pogratulował zespołowi przemyślanej i pięknej konstrukcji.

O tym, które miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła drużyna z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej dowiemy się, kiedy organizator zawodów podsumuje je i ogłosi ostateczne wyniki.

Dr inż. Leszek Ambroziak, opiekun Koła Naukowego Mechatronix:

Jestem bardzo dumny z postawy mojego zespołu podczas zawodów. Za wszelką cenę i do ostatniej chwili starali się uporać z wszystkimi przeciwnościami jakie miały miejsce. Serdecznie gratuluję całej drużynie, ponieważ pokazali wielki charakter, wolę walki oraz olbrzymią pasję do tego co robią. To dla mnie zaszczyt móc współpracować z takimi studentami. Tym razem mieliśmy naprawdę pojazd który mógł powalczyć o czołowe miejsca jednak zabrakło zwykłego szczęścia.

Wyjazd na zawody wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów Politechniki Białostockiej.