Nowy patent

07-11-2019

Politechnika Białostocka otrzymała patent na „Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji”. Z dumą informujemy, że twórcami wynalazku są: dr inż. Piotr Borkowski (pracownik Wydziału Mechanicznego PB) oraz mgr inż. Katarzyna Burdziak i mgr inż. Paweł Czerwiński (absolwenci kierunku inżynieria biomedyczna).

Wynalazek zespołu naukowców z Wydziału Mechanicznego PB umożliwia przemieszczanie się osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych oraz pozwala na pionizację sylwetki użytkownika przy użyciu siły mięśni rąk.

Istotą wynalazku jest autorski, ręczny mechanizm pionizowania sylwetki osoby, która siedzi na wózku, dzięki czemu może ona w dowolnym momencie zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. Specjalny system pionizacji osoby z niepełnosprawnością pozwala jej pokonać więcej barier architektonicznych oraz zachować aktywność w życiu zawodowym i społecznym. Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji oprócz tego, że umożliwia przemieszczanie się użytkownika, pozwala mu sięgnąć do wyżej położonych obszarów niedostępnych z pozycji siedzącej. W ten sposób tak zwyczajne czynności, jak sięgnięcie w sklepie po towar z wyższej półki, korzystanie z szafek w domowej kuchni, czy wizyta w bibliotece stają się wykonalne.

Warto przypomnieć, że wózek inwalidzki z funkcją pionizacji otrzymał wyróżnienie w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca – nagrodę specjalną Prezesa Urzędu Patentowego RP. Zwracamy też uwagę, że nie jest to pierwszy tego rodzaju projekt opracowany przy zaangażowaniu dr. inż. Piotra Borkowskiego objęty ochroną przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Dotychczas na Wydziale Mechanicznym PB zaprojektowano również: „Wielopozycyjny wózek sportowy z napędem ręcznym” Pat. 231868 oraz „Składany wózek aktywny dla osób z niepełnosprawnością” WU70776. Na decyzję czeka też „Wózek inwalidzki o zwiększonej funkcjonalności do gry w rugby”.